Mzdy - Detailní informace karet a výplatnic
Podpora mezd končí rokem 2006 - poslední garantovanou operací jsou mzdy za prosinec 2006.
Detailní informace se nevešly na obrazovku a zadávají se tak, že po rozsvícení nápisu, pod kterým je příslušná informace ukrytá, stisknete klávesu mezerník. Pak se příslušná informace zobrazí v plném rozsahu. Většina podrobných informací má formu seznamu. Seznam se zobrazí v horní polovině obrazovky v podobě očíslovaných řádků. Na levém okraji na jeden řádek ukazuje šipka a označuje tak položku, kterou můžeme změnit. Nové položky se zařazují vždy na konec seznamu. Se seznamem se pracuje takto:
- Další nebo Ctrl-PgDn posune šipku na další řádek seznamu.
- Předchozí nebo Ctrl-PgUp posune šipku na předchozí řádek záznamu.
- Nový nebo Ctrl-N vytvoří nový řádek seznamu.
- Oprav nebo F2 Vám umožní opravit řádek, na který právě ukazuje šipka.
- Zruš nebo Ctrl-T zruší řádek, na který právě ukazuje šipka.
- Konec nebo Esc ukončí práci se seznamem.
Pozor. Klávesa Esc má obecně odmítavý význam. Klávesa Esc, stištěná při vyplňování jakéhokoli formuláře ukončí vyplňování s ignorováním změn. K přepočtu zadaných hodnot ve výplatnicích dojde až po uložení celé výplatnice.
Příplatky jsou součástí osobních karet i výplatnic. Pomocí příplatků se zadávají veškeré příplatky kromě standardních přesčasů a příplatku za svátek, pro které je místo přímo ve výplatnici. Příplatků může být neomezené množství. Ve výplatnici se vytisknou pouze ty příplatky, které se skutečně proplatí. Je - li některý příplatek nulový, ignoruje se. Proto je možné do osobní karty uvést i příplatky, které pracovník dostává jen občas. Příplatky, uvedené v osobní kartě zaměstnance, se při přípravě mezd připojí k výplatnici s nulovým počtem hodin. V popisu příplatku se uvádějí následující údaje:
Typ - Typ příplatku. Může být:
- P - procento z průměru podle zadaných hodin. Celková výše se vypočítá jako součin hodinového průměru, resp. denního průměru děleného denní pracovní dobou, počtu hodin a zadaného procenta příplatku. Používá se například tehdy, má - li organizace různé procentní sazby za svátky, soboty a neděle.
- H - hodinová sazba: Celková výše se vypočte z hodinové sazby a zadaného počtu hodin. Používá se například pro noční směnu a ztížené podmínky.
- M - měsíční sazba. Výše příplatku se vypočte ze zadaného základu jako poměrná část odpracované doby k počtu pracovních dnů v měsíci. Používá se například pro osobní ohodnocení pracovníka v organizacích, kde jsou striktnější podmínky pro stanovení tarifních mezd.
- F - fixní částka. Vyplatí se přesně částka, uvedená v příplatku. Používá se všude tam, kde to nejde jinak.
Příplatek: Deset znaků textu se stručným popisem příplatku (např. Noční, Prašnost, Soboty)
Hodin: Počet hodin, za které příplatek náleží. Lze zadat jen ve výplatnici pro typy H a P.
Procent: Procento pro výpočet hodinové sazby příplatku, odvozeného z průměru.
Základ: Základ pro výpočet příplatku v korunách. U typu H se uvádí hodinová sazba, u typu M měsíční.
Vypočteno: Vypočtená celková částka. Přepočítá se až po vyplnění celé výplatnice.
Zadávají se pro osobní karty i výplatnice. Pravidelné srážky se zadávají zejména pro spoření a pojištění zaměstnanců. Ke každé srážce je možné uvést způsob platby a přesné bankovní spojení pro její odvod. Srážky, uvedené v osobních kartách, se zkopírují do výplatnic při provedení funkce Special-Příprava mezd. Pro každou srážku zadejte:
Typ - způsob výpočtu výše srážky. Může být:
- E - exekuce. Srazí se pevně určená částka. Používá se u srážek, nařízených soudem. Rozdíl proti následujícímu typu je pouze v charakteru - exekuci organizace srážet musí, ostatní srážky může po dohodě se zaměstnancem.
- F - fixní částka. Srazí se pevně určená částka. Používá se pro pojištění, splátky půjček a spoření.
- P - procento z čisté mzdy. Srážka se vypočte z čisté mzdy (čistá = hrubá + náhrady - pojistné - daň) stanoveným procentem. Používá se například pro příspěvky odborům.
- V - procento z doplatku. Srážka se vypočte z doplatku mzdy stanoveným procentem. Používá se tam, kde zaměstnanec požaduje část nebo celou výplatu převést na svůj účet.
Srážka: stručný popis srážky.
Procent: Požadované procento srážek pro typy P a V.
Částka: Výše srážky pro typy E a F.
Plat: Způsob platby. libovolné dva znaky podle číselníku organizace. Je doporučeno používat:
- PP - převodní příkaz
- TP - trvalý příkaz
- S1 - sběrný účet 1
- S2 - sběrný účet 2
- SL - složenkou
- VN - vnitřní uvnitř organizace
- a další podle potřeby
Bank. spojení: Číslo účtu ve tvaru předčíslí-číslo/banka.
K.s.: Konstantní symbol
Var.sym.: Variabilní symbol.
Spec.sym.: Specifický symbol (např. číslo sporožira).
Pro určené srážky lze vytisknout příkaz k platbě. To se zajistí tak, že všem srážkám, které se mají převést individuálně převodním příkazem, se vyplní stejný způsob platby (doporučeno PP - převodní příkaz) a přesné bankovní spojení. Větší organizace mohou také použít možnosti sběrného účtu - v údajích pro bankovní spojení lze zadat až dva sběrné účty tak, že v Special-Bankovní spojení uvedete přesné domluvené bankovní spojení a způsob platby, použitý pro příslušné srážky. Ve srážkách, odváděných přes sběrný účet pak použijete určený způsob platby a doplníte vlastní účet, na kterém má srážka skončit. Vlastní rozeslání srážek zabezpečí peněžní ústav ze sběrného účtu na základě trvalého příkazu.
Neschopenky se používají jen ve výplatnicích pro přesné zadání vyloučených dob a u velké organizace i pro výpočet nemocenských dávek. Zadávejte:
Typ - typ dokladu. Může být:
- NN - Neschopenka - běžná pracovní neschopnost pro nemoc.
- ON - ošetřování člena rodiny - neschopnost pro ošetřování člena rodiny.
- OS - ošetřování člena rodiny samoživitel - totéž, ale pro samoživitele.
- MA - peněžitá pomoc v mateřství musí se zadávat každý měsíc znovu.
- A - omluvená doba (např. před nástupem do zaměstnání).
- K - korekce a opravy dávek. Použije se například v situaci, kdy jste proplatili některou dávku chybně. Nepočítá se do vyloučených dob.
- J - Jiné dávky. Nutno spočítat a zadat ručně.
- PN - lístek na peníze nelze samostatně vytvořit. Vzniká po uzavření měsíce z dlouhodobé neschopenky.
- N, O a P - staré verze neschopenky, ošetřování a lístku na peníze. Pouze pro zpětnou kompatibilitu, nepoužívejte.
Doklad - číslo nebo obdobné určení dokladu o neschopnosti.
Od dne - datum, kdy neschopnost vznikla (první den nemoci apod.).
Do dne - datum ukončení neschopnosti včetně. Vyplní se, až když je neschopnost ukončena.
Základ - základ pro výpočet dávek nemocenského pojištění - zadává se hodnota, platná pro příslušné (je nabídnuto programem) nebo dřívější období podle dokladu. Vlastní výpočet denní sazby daným procentem podle dávky zajistí program.
Krác.: u neschopenky krácení nemocenské dávky z počátku o n dnů. Použije se v případě, že k neschopnosti došlo až během výkonu práce (např. pracovní úraz) a pracovníkovi za část dne náleží mzda.
Dávka: Vypočtená dávka celkem.
Proplatit do dne: Jen pro delší neschopnost. Vyplní se datum, do kdy se má neschopnost proplatit podle lístku na peníze, pokud ještě není ukončena.
Neschopenka je doplněna dalšími vypočtenými údaji. Program kontroluje datumy jednotlivých dokladů a upozorní Vás na případné kolize.
Dlouhodobá neschopnost
Dojde - li k onemocnění, které nelze zlikvidovat v jednom měsíci, postupuje se takto:
- Vystavíte neschopenku, uvedete datum počátku neschopnosti a prověříte základ - platí po celou dobu neschopnosti. Datum Do dne necháte nevyplněné. Vyplňte datum Proplatit do dne podle datumu z lístku na peníze.
- Běžným způsobem zpracujte mzdy a uzavřete měsíc. Při uzavření měsíce bude z neschopenky oddělen lístek na peníze za proplacenou část.
- Vytvořte mzdy pro další měsíc běžným postupem.
- V nové měsíci u zaměstnance nezakládáte novou neschopenku, ale opravíte původní, a to tak, že opět vyplníte datum Proplatit do dne podle nového lístku na peníze Takto pokračujete několik měsíců až do definitivního konce neschopnosti.
- Teprve po definitivním ukončení neschopnosti vyplníte datum Do dne.
Seznam vyživovaných osob je povinná náležitost mzdových listů a zadává se pouze v osobních kartách. Není nijak kontrolováno, zda přídavky a úlevy na daní souhlasí s tímto seznamem. Do seznamu zadejte:
Vztah: Označení vztahu (např. syn, dcera)
Jméno: Jméno dítěte
Rodné č.: Rodné číslo dítěte.
Odpoč. daň od - do: Zadejte odkdy dokdy zaměstnanec uplatňuje úlevu na daní. Zadává se měsíc a rok. Pokud nárok trvá, ponechte pole "do kdy" prázdné.
Přídavky od - do: Zadejte odkdy dokdy zaměstnanec požaduje výplatu přídavků na děti - nyní vyplácí okresní úřad.
Údaje pro zdravotní pojištění jsou doplněny o přesné určení pojišťovny kvůli možnosti tisku příkazu k platbě. Do seznamu zadejte:
Poj: Tři znaky značky pojišťovny. Můžete použít libovolná velká písmena.
Název: Název zdravotní pojišťovny pro lepší orientaci.
Bank. spojení: Přesné číslo účtu pojišťovny ve tvaru předčíslí-číslo/banka.
K.s.: Konstantní symbol platby.
Var.s.: Variabilní symbol platby (přidělí pojišťovna).
Roční vypořádání
Do seznamu ročního vypořádání se zadávají údaje o předchozích a souběžných zaměstnáních pracovníka a o způsobu zúčtování daně z příjmu za celý rok. Přesné podmínky stanoví zákon o správě daní a poplatků (do roku 1994) a zákon o dani z příjmů (od roku 1995). Seznam je dostupný při opravě osobní karty a částečně - jen požadavek ročního zúčtování - ve funkci Special-Roční zúčtování. Do seznamu uveďte:
Typ: Určení typu záznamu. Může být:
- Činnost v jiných organizacích:
- P - předchozí poměr - hlášení od předchozího zaměstnavatele.
- S - souběžný poměr - hlášení o pracovní činnosti, vykonávané souběžně s hlavním pracovním poměrem, například dohoda o pracovní činnosti. Do roku 1994 zakládal povinnost povinného zúčtování daně, od roku 1995 má takový pracovník podat vlastní daňové přiznání.
- Požadavky na roční zúčtování:
- 1 - Provede jiný subjekt. Pracovník skončil před koncem roku nebo oznámil, že roční zúčtování provede u jiného zaměstnavatele (resp. sám).
- 2 - Nežádá o zúčtování. Pracovník podepsal, že neměl další příjmy.
- 3 - Dobrovolné zúčtování. Pracovník neměl příjmy souběžně s hlavním poměrem. Případný přeplatek, větší než částka, daná zákonem, mu bude vrácen.
- 4 - Povinné zúčtování. Rozdíl na dani větší než daná částka, bude pracovníkovi stržen nebo vrácen (jen 1993 - 1994).
- 5 - Nepodepsal - pracovník ani po upozornění nezvolil žádnou z předchozích možností ročního zúčtování.
Rok: Rok, ke kterému se záznam vztahuje.
Od - do: Měsíce, na které se záznam vztahuje.
Firma: Název firmy, kde byl pracovník zaměstnán.
DIČ: Daňové číslo firmy, kde byl pracovník zaměstnán.
Úhrn příjmů: Úhrn zdanitelných příjmů od firmy.
Pojistné: Úhrn sraženého pojistného u firmy.
Dopravné: Úhrn dopravného u firmy - jen rok 1993.
Základ: Základ daně u firmy (základ = úhrn - pojistné - dopravné)
Zálohy: Úhrn sražených záloh na daň z příjmu.
Odpočty:
- Základ: Základní nezdanitelná částka za období.
- Děti: Uplatněná nezdanitelná částka na děti.
- Inval: Uplatněná nezdanitelná částka na invaliditu.
- Manželka: Nezdanitelná částka na manželku.
- Studium: Nezdanitelná částka na přípravu na povolání
- Úroky: úroky z hypotéky nebo stavebního spoření dle zákona (od roku 1998)
- Ostatní: Ostatní nezdanitelné částky.
Základ: Základ pro výpočet roční daně.
Daň: Vypočtená daň.
Rozdíl = zálohy - daň
Vrátit: Částka, která se má zaměstnanci vrátit. Záleží na druhu ročního zúčtování a je - li rozdíl menší, než je daný limit (20 nebo 50,,-Kč dle roku), je nulová.
Pozn.: Mezerníkem můžete do záznamu doplnit libovolnou poznámku pro Vaši potřebu. První řádek poznámky se tiskne na mzdovém listě. Vyplnění poznámky ukončíte Ctrl-W.
Program Vás pustí jenom do políček, které mají význam pro daný typ záznamu. Například firmu můžete zadávat jen pro hlášení od jiného zaměstnavatele. Údaje v požadavku na roční zúčtování se přepočítají při opravě záznamu podle mezd a hlášení od jiných zaměstnavatelů automaticky a Vy můžete pouze opravovat nezdanitelné částky.